images_large_285_90_90_adaptive_jpg

Fotopułapka – skuteczna ochrona domu i firmy

Fotopułapka to kamera wyposażona w czujnik ruchu, działająca nawet w trudnych warunkach, idealna zarówno do ochrony mienia, jak i do obserwacji przyrody. Tego rodzaju urządzenia skutecznie chronią budynki firm, otwarte tereny, a nawet posesje wokół domu.

Fotopułapki pozwalają nie tylko na rejestrowanie obrazu, ale również dźwięku. Kamery tego rodzaju wykonują także zdjęcia, które następnie mogą być przekazywane na przykład na telefon komórkowy. Fotopułapki są bardzo trwałe i ekonomiczne w użytkowaniu, ponieważ aktywują się tylko wtedy, gdy czujnik wykryje ruch.

fotopulapka_spromise_s128_mms_5168_1[1]

Fotopułapki – na co zwracać uwagę?

Fotopułapkę można porównać do ukrytej kamery (nierzadko stosuje się kamuflaż), która dodatkowo zaczyna rejestrować obraz i dźwięk, gdy w jej zasięgu nastąpi ruch. Sprawia to, że można ją rzadziej ładować. Urządzenia tego typu są najczęściej zabezpieczane kodami PIN, pozwalają także rejestrować obraz ze stemplem i datą, co potem może dodatkowo uwiarygodnić nagranie jako ewentualny dowód w sądzie.

Na rynku można znaleźć wiele różnych modeli fotopułapek, dlatego warto wiedzieć, na jakie parametry zwracać uwagę. Bardzo ważny jest czujnik PIR, którego zadaniem jest wykrywanie ruchu. To właśnie on decyduje, czy kamera zostanie uruchomiona. Tutaj ważny jest duży zasięg, który zależy również od różnicy temperatur (np. model LTL ACORN TV-6240MA posiada zasięg czujnika 25 m). Warto także zwrócić uwagę na szybkość migawki – im wyższa, tym większe prawdopodobieństwo uchwycenia obiektu, który na bardzo krótko pojawił się przed obiektywem. Ważna jest liczba diod (im więcej, tym lepiej – np. model REDLEAF RD1000 posiada 42 sztuki), a także ich rodzaj. Wersja oznaczona jako 940 nM (np. w modelu SCOUTGUARD SG-880MMS) jest zupełnie niewidoczna dla ludzkiego oka z odległości większej niż 3 metry, co jest jej dużą zaletą, gdy chcemy skutecznie zakamuflować fotopułapkę. Mniejszym zużyciem energii oraz lepszym zasięgiem charakteryzuje się jednak dioda 850 nM (np. kamera REDLEAF RD1000). Niestety, łatwo ją zauważyć, kiedy robi zdjęcie, dlatego najczęściej używa się jej w kamerach wykorzystywanych do obserwowania przyrody.

Wybierając fotopułapkę należy też zwrócić uwagę na takie parametry, jak czas działania kamery, jej matryca, wielkość obsługiwanej karty pamięci, tryb pracy (mogą być same zdjęcia lub w połączeniu z filmem), obiektyw, tryb pracy diody LED, timer i rozdzielczość.

Na rynku dostępne są między innymi fotopułapki bez modułu GSM (np. kamera SPROMISE S108), które charakteryzują się bardzo długim czasem działania i są tańsze od innych modeli. To idealne rozwiązanie dla użytkowników, którym nie zależy, żeby być na bieżąco informowanym o zdarzeniach. Kamery z modułem łączności komórkowej (np. LTL ACORN TV-6240MA) mogą natomiast wysyłać zdjęcia w formie wiadomości MMS bezpośrednio na telefony komórkowe lub na skrzynkę e-mail. Nabywając fotopułapki, warto od razu zdecydować się na dobranie odpowiednich akcesoriów, takich jak akumulatorki z ładowarką sieciową, karty pamięci, uchwyty do montażu, solidne obudowy do kamer oraz zasilacze solarne.

images_large_285_90_90_adaptive_jpg[1]

Zastosowanie fotopułapek

Według danych policji, w roku 2015 miało miejsce 94,6 tys. kradzieży z włamaniem. Co prawda to spadek o 11% w stosunku do roku 2014, ale zagrożenie nadal jest całkiem realne (źródło: http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/121461,Rok-2015-bardziej-bezpieczny.html?search=234333738). Nic dziwnego, że w Polsce liczbę obiektów ochranianych za pomocą monitoringu i kamer szacuje się od 650 tys. do 1 mln. Około 437 tys. z nich to domy jednorodzinne (źródło: http://frbk.pl/wp-content/uploads/2014/04/Raport-Monitoring-w-Polsce-2014.pdf). Często to właśnie w ich przypadku idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie fotopułapek. Odpowiednie ich rozmieszczenie może bardzo skutecznie chronić całą posesję, garaż, teren przed domem i jednocześnie pozostawione tam urządzenia oraz samochody. Dodatkowo zastosowanie fotopułapek jest tak ekonomicznym rozwiązaniem, że nie zwiększa kosztów użytkowania energii elektrycznej.

Oczywiście fotopułapki sprawdzają się również znakomicie w ochronie firm, elewacji budynków, placów budowy, dużych hal produkcyjnych i magazynów, składów opału i paliw, parków, stawów hodowlanych, ale również zamkniętych terenów, takich jak jednostki wojskowe. Ponadto fotopułapki często używane są do monitoringu taboru kolejowego oraz do zabezpieczania granic. Stosowane są również w leśnictwie i w ochronie przyrody.

Fotopułapki to nie tylko bardzo ekonomiczne i trwałe urządzenia, ale równie rozwiązania doskonale sprawdzające się w trudnych warunkach atmosferycznych. Ich nazwa nie jest wcale przypadkowa. Tego rodzaju kamery pozwalają na bardzo dyskretne monitorowanie terenu, a jednocześnie charakteryzują się wysoką skutecznością i niezawodnością działania.

0 comments on “Fotopułapka – skuteczna ochrona domu i firmyAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *