close up of a burglar with gloves picking a lock

Gdy wróg nie śpi – czyli co zrobić gdy ktoś włamie się do naszego domu

„Mój dom jest moją twierdzą” mówi znane polskie przysłowie. Nie trzeba chyba podkreślać ogromnej wartości tych słów. To centrum naszego życia. Toteż niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zabezpieczyć go przed „nieproszonymi” gośćmi. Policyjne statystyki biją na alarm, co roku rośnie liczba włamań i kradzieży. Warto zainwestować więc w systemy zabezpieczeń, które z dużą skutecznością ochronią nas dobytek przed potencjalnym złodziejem. Co jednak zrobić, gdy już do włamania dojdzie? Jak zachować się w takiej sytuacji i na co zwrócić szczególną uwagę? Poniżej kilka praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne gdy staniemy się ofiarą rabunku.

Zastając splądrowane po włamaniu mieszkanie, ciężko zachować spokój i opanowanie. Zaskoczenie i niedowierzanie miesza się ze złością i bezsilnością. Stajemy się de facto ofiarami przestępstwa. Mimo natłoku emocji trzeba jednak zachować zimną krew i przede wszystkim zadzwonić na policję. Do przyjazdu służb mundurowych nie warto ruszać niczego z miejsca feralnego zdarzenia, by nie zatrzeć śladów przydatnych do złapania potencjalnego sprawcy. Złożenie zeznań i ścisła współpraca z policjantami to połowa sukcesu do wyjaśnienia sprawy, jednakże warto w tej sytuacji poczynić jeszcze kilka małych kroków.

Zapukajmy do drzwi sąsiadów, może któryś z nich widział coś „widział” lub „słyszał”. Może dostrzegł jakieś hałasy, podejrzany samochód krążący po okolicy lub kręcących się „dziwnych” nieznajomych. Każdy najmniejszy szczegół może okazać się niezwykle istotny. Warto więc skorzystać z sąsiedzkiej pomocy i szukać sprzymierzeńców do walki włamywaczami.

planning security systems

Oczywiście poza wskazówkami naocznych świadków, nieocenione będzie nagranie z miejscowego monitoringu. Megapikselowe kamery cyfrowe z pewnością zarejestrowały tablice rejestracyjne podejrzanego samochodu lub twarze wychodzących z posesji złodziei. W tym wypadku nagranie z lokalnego monitoringu może okazać się niezbitym dowodem w sprawie o przestępstwo dokonane na naszym mieniu.

Warto również ubezpieczyć swój dom na wypadek włamania i kradzieży, gdyż straty materialne mogą okazać się ogromne. Zatem na polu trudnej walki o sprawiedliwość i ujęcie złodzieja, uzyskamy cenną rekompensatę pieniężną. To z pewnością bardzo korzystna inwestycja.

Pamiętajmy też o tym, aby w przypadku kradzieży pozostawionego w domu telefonu komórkowego niezwłocznie zablokować kartę SIM oraz zgłosić ten fakt funkcjonariuszom policji. Być może uda się „namierzyć” sprawcę naszych kłopotów. Mała kropla w morzu nadziei, iż czarne chmury znikną i pech się skończy.

Gdy ktoś włamuje się do naszego domu, naszej „twierdzy” i azylu bezpowrotnie tracimy poczucie bezpieczeństwa. W naszą codzienność wkrada się lęk i strach, boimy się, że sytuacja może się powtórzyć. Aby odzyskać spokój i równowagę zainwestujmy w system monitoringu lub system alarmowy, które z dużą skutecznością ochronią nas od tego typu zdarzeń i przywrócą nam upragniony spokój oraz komfort.

Przygotowała: Megi

0 comments on “Gdy wróg nie śpi – czyli co zrobić gdy ktoś włamie się do naszego domuAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *