close up of a burglar with gloves picking a lock

Jesteśmy okradani co pięć minut

Liczba włamań w Polsce systematycznie spada, jednak nadal odnotowuje się znaczną ich ilość. Przestępcy działają coraz sprawniej i posiadają nowoczesne przyrządy, dlatego warto poświęcić trochę czasu i pieniędzy, by odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.

Z policyjnych statystyk wynika, że w 2015 roku liczba stwierdzonych kradzieży z włamaniem wyniosła blisko 95 tys. Warto jednak odnotować, że nie uwzględniono w nich przestępstw w postępowaniach przygotowawczych, realizowanych przez prokuraturę we własnym zakresie. W rzeczywistości więc liczba ta jest o wiele większa. Wynika z tego, że w Polsce dochodzi do włamania średnio co pięć minut.

Według Policyjnego Badania Przestępczości 2015 prawie jedna piąta Polaków wychodząc po zmroku, nie czuje się bezpiecznie we własnej okolicy. Jeszcze gorzej jest w przypadku włamań – tego procederu obawia się niemal co trzeci badany. Największą liczbę przestępstw tego typu odnotowano w województwie dolnośląskim, a dalej – w mazowieckim oraz śląskim. W tych rejonach miało miejsce prawie 42 proc. wszystkich włamań. Dla kontrastu, najbezpieczniejszym regionem naszego kraju okazało się województwo świętokrzyskie.

Oczywiście, poczucie bezpieczeństwa w dużym stopniu zależy od nas samych. Wzrośnie ono automatycznie, jeżeli odpowiednio zadbamy o zabezpieczenie domu czy mieszkania. Niestety, sporo osób bagatelizuje konieczność instalacji systemów alarmowych lub monitoringu, nie biorąc pod uwagę, że koszt włamania może być wielokrotnie większy, niż zamontowanie odpowiednich systemów przeciwwłamaniowych.

satel22

Jak działają przestępcy?

Sposób działania przestępców jest dużo bardziej skomplikowany, niż może się wydawać. Grupa włamywaczy często dzieli się zadaniami. Bywa tak, że włamywacz tylko otwiera drzwi; na tym kończy się jego rola, a do mieszkania wchodzą kolejne osoby. Bardzo często też na zewnątrz ustawiana jest tzw. czujka, czyli osoba mająca za zadanie obserwować okolicę i w razie problemów poinformować osoby wewnątrz, że należy uciekać.

Włamania najczęściej dokonywane są w środku nocy, ponieważ wtedy sen domowników jest najgłębszy. Przestępcy niejednokrotnie używają gazu usypiającego, np. chloroformu, by mieć pewność, że domownicy się nie obudzą. Złodzieje wykorzystują również plan naszych domów, w których standardowo sypialnie znajdują się na piętrze, a większość kosztowności – na parterze. Niejednokrotnie zdarza się, że skradzione rzeczy są ładowane do auta domowników, którym włamywacze odjeżdżają po rabunku.

Jedną z przyczyn włamań jest wyłączanie systemów alarmowych. Nawet jeśli niekiedy zdarza się, że taki system zostanie uruchomiony przez nieuwagę domowników, lepiej zmienić swoje nawyki, niż wyłączać sprzęt. Wyłączenie alarmu oznacza, że niepotrzebnie wydaliśmy na niego pieniądze, a w razie kradzieży firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłacenia rekompensaty. Dlatego najważniejsze, aby system alarmowy pozostawał aktywny w czasie nieobecności w domu oraz nocy.

Jak się zabezpieczyć?

Jak pokazują powyższe przykłady, bardzo często sami ułatwiamy zadanie potencjalnym włamywaczom. Oto kilka porad, dzięki którym sprawimy, że nasz dom lub mieszkanie będą bezpieczniejsze:

  • Warto skorzystać z opinii specjalisty. Pokażmy mu nasze lokum i pozwólmy, by wskazał słabe punkty. Będzie to zapewne krępujące, może jednak przynieść wiele korzyści.
  • Zainwestujmy w dobre drzwi oraz zamki. Kupujmy je w specjalnych sklepach, koniecznie zasięgając wcześniej opinii specjalisty.
  • Jeżeli nasze mieszkanie mieści się na parterze, warto rozważyć zakup rolet antywłamaniowych.
  • Niezbędny jest odpowiedni system alarmowy. Jeżeli nie wiemy jaki, możemy wypełnić krótki formularz i otrzymać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb.
  • Niestety, każde drzwi da się otworzyć, a pytanie nie brzmi: jak?, tylko: kiedy?. Dlatego, mając na uwadze, że w ostateczności złodzieje mogą mimo zabezpieczeń wejść do domu, warto rozważyć zainstalowanie monitoringu (wiadomo, że nie można znać się na wszystkim, dlatego i w tym przypadku przydatny będzie formularz).
  • Miłośnicy psów zapewne uważają, że będą one dobrze strzegły posesji. Okazuje się jednak, że wystarczy kawałek mięsa ze środkiem usypiającym, żeby uśpić nawet najbardziej obronne zwierzę. Zainstalowanie czujnika zbicia szyby uruchomi alarm gdy włamywacz uszkodzi okno. Nagły hałas zapewne skutecznie odstraszy przestępcę. Znakomitym rozwiązaniem będzie także zamontowanie czujników ruchu. Warto umieścić je przy drzwiach i oknach. Jeżeli w jakiś sposób włamywacz dostanie się do środka taki czujnik natychmiast go namierzy i uruchomi alarm.

0 comments on “Jesteśmy okradani co pięć minutAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *