wlamywacz

Liczba włamań w Polsce wciąż wysoka. Jak się bronić?

W 2015 roku zgłoszono prawie 95 tys. przypadków kradzieży z włamaniem. Chociaż policja i rząd zapewniają, że Polska z roku na rok staje się coraz bezpieczniejszym państwem, z policyjnych raportów wynika, że wciąż możemy paść ofiarą rabunku.

Statystyki wskazują, że liczba kradzieży z włamaniem w 2015 roku wynosiła 94 649. Są to jednak jedynie oficjalne dane, w skład których nie wchodzą przestępstwa niezgłoszone przez poszkodowanych oraz same próby włamania – udaremnione czy to przez odpowiednie zabezpieczenia, czy interwencję właścicieli bądź sąsiadów. Ich faktyczna liczba może więc być znacznie wyższa.

Czy jesteśmy bezpieczni w domu?

Jak wynika z raportu Centrum Badania Opinii Publicznej Polacy o bezpieczeństwie w kraju i w miejscu zamieszkania z 2015 roku w przeciągu ostatnich 5 lat dokonano włamań aż u 10% Polaków. W latach 2014–2015 odsetek osób deklarujących takie naruszenie ich mienia wynosił 8%. Ponad jedna czwarta Polaków nie czuje się bezpiecznie – częściej poziom bezpieczeństwo negatywnie oceniają mieszkańcy miast oraz osoby określające swoją sytuację materialną jako złą, a więc niemogące sobie pozwolić na zabezpieczenie mieszkania w dostateczny sposób. 17% przebadanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich lat zostało okradzionych, a 4% – że ich pobito bądź celowo zraniono. Pośród ankietowanych, którzy padli ofiarą innego rodzaju przestępstw (5%), wielu oświadczyło, że mieli do czynienia z wandalizmem dokonanym na ich prywatnej własności.

Nie tylko włamania

Z danych policyjnych gromadzonych i prezentowanych do 2010 roku wynika, że miejscem, w którym najczęściej dochodziło do popełniania przestępstw, były budynki wielorodzinne. Nie chodzi tu jedynie o kradzież z włamaniem, ale także o samo przywłaszczanie mienia oraz zbrodnie znacznie poważniejsze: zabójstwa, gwałty, rozboje i inny uszczerbek na zdrowiu. Na drugim miejscu w statystykach znalazły się budynki samodzielne. W 2010 roku wyłącznie w domach wielorodzinnych doszło nie tylko do prawie 13 tys. kradzieży z włamaniem, ale także ponad 20 tys. przywłaszczeń i 1768 rozbojów. Okazuje się, że nasze mienie, zdrowie czy nawet życie częściej jest zagrożone w domu niż gdziekolwiek indziej.

Profesjonalne alarmy

Monitoring, bariery podczerwieni i inne skomplikowane mechanizmy przeznaczone są raczej dla większych przedsiębiorstw i całych osiedli. O sprzętach takich jak domofony, alarmy czy przemyski alarmowe może jednak pomyśleć każdy. Kontrolowanie tego, kto wchodzi na posesję, mogą ułatwić domofony i videodomofony. Bogata oferta umożliwia wybranie najbardziej pasującego modelu, dodatkowo możliwe jest także zamówienie opcji dodatkowych, takich jak otwieranie bramy, nagrywane albo podłączenie kamer (na przykład wideodomofon Orno z obsługą furtki i bramy). Do wyboru są zarówno urządzenia bezprzewodowe, jak i przewodowe, objęte zazwyczaj dwuletnią gwarancją. Na popularności zyskują także elektroniczne zamki szyfrowe, niegdyś używane głównie w budynkach użyteczności publicznej, teraz wkraczające także do prywatnych domów. Najlepszą ochroną będzie jednak system alarmowy. Ten dobrze jest dostosować do potrzeb indywidualnego klienta, by jak najpełniej spełniał swoją rolę. Zarówno jego typ, jak i cena, zależeć będą od szeregu czynników, takich jak liczba pomieszczeń, które chcemy zabezpieczyć, wybranego systemu konfiguracji (bezprzewodowy, przewodowy), posiadania zwierząt czy wyboru dodatkowych opcji – możliwe jest na przykład otrzymywanie informacji o zdarzeniach w domu na telefon lub posiadanie kontroli nad systemem przez Internet.

Nie daj się złodziejowi

Kupno psa, dobry kontakt z sąsiadami, zainstalowanie drzwi antywłamaniowych – to wprawdzie najbardziej oczywiste sposoby uniknięcia włamania, jednakże ich wcielenie w życie może nie wystarczyć. Bronić możemy się także dzięki bardziej zaawansowanym technologiom oraz pilnowaniu drobiazgów, które często wydają się mało znaczące. Zamykanie drzwi balkonowych, zostawianie zapalonego światła, gdy wybieramy się gdzieś na dłużej, czy pamiętanie, że drzwi antywłamaniowe nie sprawdzą się, jeśli nie zadbamy o odpowiedni zamek. Specjaliści podkreślają także konieczność zachowania ostrożności przy udostępnianiu informacji w Internecie – przede wszystkim zdjęć i wiadomości na temat dat planowanych urlopów. Niebezpieczne mogą okazać się nie tylko portale społecznościowe, ale także modne ostatnimi czasy aplikacje, które pozwalają śledzić na przykład trasę spaceru czy wycieczki rowerowej i tym samym dokładnie dać znać złodziejowi, jak długo przebywamy poza domem.

0 comments on “Liczba włamań w Polsce wciąż wysoka. Jak się bronić?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *