PIOTREK

Na przekór zimie – czyli zasilanie awaryjne instalacji centralnego ogrzewania

„Hu, hu, ha, nasza zima zła”… Do zimy pozostało niewiele czasu, a chłodne poranki i wieczory na stałe wpisały się w naszą codzienność. Poza zmianą garderoby czy rozgrzewaniem się kubkiem gorącej herbaty, czas zadbać o ciepło domowego ogniska. Pora uruchomić piec centralnego ogrzewania, aby dostatecznie ogrzać pomieszczenia a domownikom zapewnić odpowiedni komfort. Dom wypełni się przytulną aurą, w odróżnieniu od tej, która panuje za oknem. Jednakże instalacja CO wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Czas zimowych zawieruch na pewno sprzyja awariom na liniach energetycznych. Warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć, w każdej chwili może zabraknąć prądu niezbędnego do zasilania urządzeń grzewczych. Jednakże możemy być sprytniejsi i odpowiednio się zabezpieczyć. Kupując przetwornicę napięcia lub zasilacz awaryjny UPS – urządzenia służące jako awaryjne źródło energii – jesteśmy w stanie bez obaw przygotować się się na zimę oraz przykre niespodzianki które ze sobą niesie.

Jak dobrze dokonać zakupu?

ups_power_walker_vi_1000_psw_4[1]

Aby odpowiednio dobrać urządzenie trzeba uzmysłowić sobie podstawowy fakt: instalacje centralnego ogrzewania wyposażone są w pompy które pompują ciepłą wodę z pieca do grzejników, zatem przetwornica napięcia lub UPS muszą mieć prąd wyjściowy w postaci czystego sinusa (urządzenia tego typu wytwarzają napięcie przemienne o przebiegu sinusoidalnym, identyczne jak w sieci energetycznej). To warunek konieczny sprawnej i bezawaryjnej pracy. Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest dobranie mocy urządzenia. Należy zsumować moc wszystkich elementów pieca CO – pompy, sterowników, wentylatora i podajnika (jeśli ma je w wyposażeniu) i na tej podstawie dokonać wyboru urządzenia, którego parametry będą w stanie go zasilić. Każda przetwornica napięcia ma dwie moce: ciągłą oraz impulsową (chwilową), czyli potrzebną na rozruch urządzenia, gdyż podczas włączania pobiera ono więcej prądu niż podczas samej pracy. Sieć sklepów eltrox.pl oferuje przetwornice z serii SINUSPRO, które poza pełnym sinusem wyposażone są jednocześnie w prostownik i UPS. Po zaniku prądu urządzenie automatycznie przełączy się na pracę z akumulatora, zaś po jego powrocie naładuje go. To opcja zapewniająca bezobsługowe i bezproblemowe działanie instalacji. Ważny jest jednak dobór samego akumulatora, gdyż od jego parametrów zależy czas pracy. Przykładowo: jeśli łączny pobór prądu wynosi 180W a chcemy żeby instalacja pracowała np. 2h, to należy zaopatrzyć się w akumulator o pojemności 33AH (tabele z szczegółowymi wytycznymi można znaleźć na stronie www.eltrox.pl pod konkretnym modelem każdego urządzenia). Ważne jest również, aby prąd ładowania przetwornicy nie by większy niż prąd ładowania akumulatora. Nowością na rynku są przetwornice z wbudowanym akumulatorem. Podobnie wygląda sprawa z zasilaczami awaryjnymi UPS. Do zasilania instalacji CO wymagany jest ten z czystą falą sinusoidalną, a czas zasilania dobieramy analogicznie jak w przypadku przetwornic. UPS-y mają wbudowane akumulatory, z kolei z serii line-interactive posiadają stabilizator napięcia AVR (wyrównujące napięcie w przypadku wzrostów lub spadków powyżej 10%), zaś z serii on-line cały czas konwertują prąd z 230V na 12V i ponownie na 230V (nie ma więc potrzeby użycia stabilizatora). Nasze sklepy oferują najwyższej jakości sprzęt firmy Volt Polska i Power Walker.

W cieple domowego ogniska

Jak wskazuje powyższy tekst, nie musimy już martwić się nadchodzącymi mrozami i utrudnieniami jakie niesie ze sobą załamanie pogody. W naszych domach na pewno nie zabraknie niezbędnego ciepła. W zasięgu ręki mamy sprzęt, który podtrzyma pracę instalacji w razie jakiejkolwiek awarii sieci energetycznej. Szeroka oferta sprzętu, w tym gotowe zestawy w atrakcyjnych cenach z pewnością zadowolą najbardziej wymagającego klienta. Zatem z pełnym przekonaniem można stwierdzić, iż nie taka zima straszna, jak ją malują. Jeśli jeszcze nie masz czujnika czadu, zachęcamy również do zapoznania się z poniższym artykułem .

PORADA INSTALATORA: Niezwykle istotnym elementem jest wybór odpowiedniego akumulatora. Należy pamiętać, iż przy pracy pieców CO panuje wysoka temperatura, toteż zaleca się stosować akumulatory wykonane w technologii AGM lub akumulatory żelowe. Zwykły akumulator samochodowy jest nieszczelny, podczas ładowania ulatnia się z niego łatwopalny gaz. Zatem zastosowanie go grozi wybuchem i może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia.

ELTROX.PL – skutecznie rozwiążemy Twoje problemy! Najwyższy już czas zapewnić sobie i swoim bliskim najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Przygotowała: Megi

0 comments on “Na przekór zimie – czyli zasilanie awaryjne instalacji centralnego ogrzewaniaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *