smart home

Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domu

Inteligentne domy zdobywają coraz większą popularność w Polsce i na świecie. W krajach, w których rynek rozwiązań smarthouse jest bardziej rozwinięty, stanowią synonim oszczędności, ergonomiczności i bezpieczeństwa.

Jak pokazuje analiza przeprowadzona przez GfK, inteligentne domy to w przekonaniu obywateli różnych państw – m.in. USA, Niemiec, Japonii, Korei Południowej –technologia, która w najbliższych latach wpłynie na ich życie. Jednocześnie badani poproszeni o wskazanie konkretnych rozwiązań związanych ze smarthouse, za najistotniejsze uznali systemy służące do zabezpieczenia nieruchomości przed włamaniem oraz kontrolujące zużycie energii i oświetlenia: odpowiednio 55 i 53 proc.

Inteligentnie znaczy bezpiecznie

Z badań przeprowadzonych przez Gartnera wynika, że w ciągu najbliższych 6 lat w standardowym domu zajdzie się ponad 500 inteligentnych urządzeń. Brzmi nierealnie? Popularność, jaką zdobywają systemy automatyki domowej sprawia, że ich rynek rośnie z każdym rokiem o kilkadziesiąt procent. Nasz kraj nie jest wyjątkiem. Ubiegłoroczne badanie przeprowadzone przez MEC Analitics & Insight na zlecenie firmy Somfy pokazuje, że za kilka lat wartość sprzedanych urządzeń i usług w segmencie inteligentnych domów wzrośnie 6-krotnie. Jednocześnie ponad 57 proc. badanych było zdania, że już za 5 lat niemal każdy budynek mieszkalny w Polsce będzie wyposażony w takie systemy.
Ubiegłoroczna analiza potwierdziła również duże zainteresowanie Polaków urządzeniami oraz technologiami służącymi do inteligentnego zarządzania gospodarstwem domowym. Z samym pojęciem „inteligentny dom” zetknęło się 84 proc. ankietowanych. Najczęściej kojarzyło się ono im z nowoczesnością, zdalnym sterowaniem, oszczędnością i bezpieczeństwem. Niemal jedna czwarta ankietowanych potwierdziła również, że mieszka w mieszkaniach wyposażonych w inteligentne rozwiązania.
Jeżeli chodzi o cel instalowania tego typu urządzeń, większość badanych deklarowała, że ważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo domu i domowników. Równie istotna okazała się chęć zaoszczędzenia na energii elektrycznej lub cieple. Najbardziej rozpoznawalnymi przez Polaków rozwiązaniami okazały się m.in.: inteligentne sterowanie bramą wjazdową (81 proc.) i kamerą z domowego monitoringu (80 proc.), a także zarządzanie oświetleniem, klimatyzacją, ogrzewaniem i alarmem przy pomocy aplikacji na tablecie lub smartfonie.

Automatyka w działaniu
1-0[1]

Działanie inteligentnych systemów opiera się na możliwości zaprogramowania za ich pomocą urządzeń według określonych planów czy scenariuszy działania. Dzięki temu nawet przebywając poza domem, możemy zaprogramować je tak, aby sygnalizowały naszą obecność poprzez sterowanie światłem i roletami o różnych porach dnia i nocy. Poprawi to znacznie bezpieczeństwo naszego mienia, a także zagwarantuje nam komfort.
Do tego celu świetnie nadają się programatory czasowe, za pomocą których można ustawić czas włączania i wyłączania urządzeń takich, jak oświetlenie czy ogrzewacze wody. Funkcje te spełniają np. programatory czasowe Orno. Urządzenia posiadają 16 kombinacji dni tygodnia oraz funkcję czasu letniego, dzięki którym z wyprzedzeniem precyzyjnie ustalimy , jak bez naszej ingerencji mają funkcjonować poszczególne systemy w domu.
W kwestii bezpieczeństwa duże możliwości oferuje autonomiczny koncentrator, który działa w oparciu o SmartPLC, czyli dwukierunkową komunikację po linii zasilania. Technologia ta wykorzystuje instalację energetyczną budynku do komunikacji z poszczególnymi systemami, np. oświetlenia, klimatyzacji, alarmowym, bezpieczeństwa; oraz umożliwia ich jednoczesne kontrolowanie w ramach jednego urządzenia.
Innym przykładowym rozwiązaniem jest bezprzewodowa kontrola temperatury w domu poprzez system czujników natężenia oświetlenia oraz temperatury. Czujnik RCL-01, który współpracuje z głównym kontrolerem systemu pozwala na zautomatyzowanie niektórych procesów sterowania roletami, klimatyzacją i systemem ogrzewania.

Dostępność

Oprócz niewątpliwych zalet urządzeń służących do zarządzania systemami w domu, ważna jest także ich cena. Obecnie sprzęty automatyki domowej nie są zarezerwowane wyłącznie dla klientów cierpiących na nadmiar gotówki. Producenci adresują swoją ofertę cenową do coraz szerszego grona. To w połączeniu z coraz większą świadomością korzyści płynących z posiadania w swoim domu inteligentnych systemów sprawia, że prognozy wynikające z przytoczonych badań są realne.

0 comments on “Nowoczesne rozwiązania w inteligentnym domuAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *