camera-1124585_1920

System monitoringu IP – czy warto go montować?

W całej Europie monitoring IP staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w zakresie dozoru obiektów, również rozproszonych. W samej Wielkiej Brytanii na tę technologię zdecydowało się już ponad 32% właścicieli sklepów, a kolejne 60% zamierza to zrobić w ciągu najbliższych trzech lat.

CCTV IP (Closed-Circuit Television Internet Protocol) to nowoczesna technologia, która jest bez wątpienia przyszłością rozwiązań stosowanych w monitoringu. Można ją instalować wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie bardzo dużej ilości kamer, a sam monitoring IP niezwykle łatwo rozbudowywać i dokonywać zmian w jego konfiguracji przy pomocy nowoczesnych urządzeń.

Zalety monitoringu IP

Cyfrowe rozwiązania stały się rewolucją w wielu obszarach naszego życia i wpłynęły także na systemy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Do tego monitoring ulega nieustannym zmianom, np. monitorowanych jest coraz więcej parametrów z coraz większej liczby urządzeń, zwiększa się integracja z systemami bezpieczeństwa w obiektach klientów, coraz częściej udostępniane są obrazy wideo z chronionych obiektów za pomocą stron www i aplikacji mobilnych, a także stare rozwiązania, takie jak UKF czy łącza komutowane, zastępowane są nowymi, do których coraz częściej należy IP (źródło frbk). Warto podkreślić zalety szczególnie tego ostatniego systemu.

Monitoring IP charakteryzuje się o wiele większą funkcjonalnością niż tradycyjne systemy oparte na analogowych rozwiązaniach. Niewątpliwie jego dużą zaletą jest możliwość szybkiego wdrożenia, brak ograniczeń rozmieszczenia kamer, a także niezwykle duża skalowalność systemów. To jednak nie wszystko. Monitoring IP można łatwo zintegrować z już istniejącą infrastrukturą LAN lub WLAN. Należy przy tym podkreślić, że monitoring w żaden sposób nie wpływa negatywnie na działanie sieci.

Dużą zaletą CCTV IP jest możliwość zasilania kamer bez konieczności instalowania dodatkowych kabli, co znacznie obniża koszty. Wykorzystuje się do tego standard PoE (Power Over Ethernet), gdzie energia elektryczna jest dostarczana za pomocą kabla sieciowego i zasilacza PoE, np. model Pulsar POE084824B, który obsługuje nawet osiem kamer. Jeśli chodzi o te ostatnie, do zalet monitoringu IP należy niewątpliwie ich duża rozdzielczość, co oczywiście zapewnia bardzo wysoką jakość obrazu. Przykładem może być model DAHUA DH-SD6C230T-HN (rozdzielczość 2 Mpix, zoom optyczny – 30x) lub KENIK KG-2018X (rozdzielczość 2 Mpix, zoom optyczny – 18x). Dzięki transmisji obrazu bezpośrednio przez internet można nadzorować kamery zdalnie oraz rejestrować obraz z zupełnie innej lokalizacji

CCTV IP również w formie radiowej

Przesyłanie strumieni danych wideo nie jest nowym wynalazkiem. Od wielu lat rozwiązanie to stosowane było na przykład na potrzeby wideokonferencji. Z czasem zaczęto również projektować systemy monitoringu oparte na sieciach LAN i WLAN. Takie rozwiązanie pozwoliło wyeliminować konieczność stosowania kabla koncentrycznego, który zastąpiono skrętką internetową.

Pierwsza kamera IP pojawiła się na rynku w 1996 roku i została uruchomiona w Atlancie. Od tego czasu tego typu urządzenia przeszły ogromną ewolucję (źródło capturet. Warto dodać, że dużą zaletą kamer IP jest również możliwość zastąpienia skrętki internetowej transmisją radiową do przekazywania obrazu. Takie rozwiązanie stosuje się najczęściej przy monitorowaniu bardzo rozległych terenów (np. plac budowy, parking itp.). Niestety zasięg takich modułów radiowych nie jest duży, a do tego pasmo, w jakim działają, ma ograniczoną wydajność.

W przypadku kamer zamontowanych na zewnątrz często stosuje się rozwiązanie punkt–punkt lub punkt–wielopunkt, wykorzystując do tego pasmo 5 GHz, a także anteny (np. kierunkowe lub dookolne). Przy połączeniu punkt–punkt najczęściej używa się zestawów (punkt dostępowy z anteną kierunkową). Połączenie punkt–wielopunkt sprawdza się, gdy zachodzi konieczność dostarczenia obrazu z wielu kamer IP w różnych lokalizacjach do jednego rejestratora, do czego nierzadko stosuje się antenę sektorową albo dookólną.

CCTV IP to idealne rozwiązanie do monitorowania obiektów, szczególnie tam, gdzie używa się dużej liczby kamer. Przykładem potencjału rozwiązania IP jest sieć monitoringu firmy Cisco, w której pracuje 2661 kamer w 296 obiektach, które znajdują się w 60 krajach (źródło czasopismologistyka). Monitoring IP to wygodne i skuteczne rozwiązanie zarówno do magazynów i biur, jak i do dozoru rozległych terenów.

0 comments on “System monitoringu IP – czy warto go montować?Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *