camera-89012_1280

Krótki poradnik o tym, jak zapewnić poczucie bezpieczeństwa

Każdy z nas pragnie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Chcemy chronić nasze domy, mieszkania, majątek. Pragniemy bezpiecznej szkoły dla naszych dzieci, spokoju w miejscu pracy, podczas robienia zakupów czy wieczornego spaceru. Współczesna technologia oferuje szeroką gamę produktów, które to bezpieczeństwo mają wspomagać, a nawet zagwarantować. Jednym a nich jest właśnie system monitoringu.

Obecnie na rynku istnieje kilka systemów podglądu wizyjnego, w poniższym artykule skupimy się jednak na najbardziej popularnych: systemie analogowym oraz systemie cyfrowym, potocznie zwanym IP. Aby odpowiednio dobrać sprzęt, który będzie spełniał nasze oczekiwania, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań. Przede wszystkim w jakim obiekcie będzie monitoring instalowany (dom, biuro, hala, garaż, parking)? Jaka jest jego powierzchnia użytkowa? Czy kamery będą znajdowały się wewnątrz, czy na zewnątrz budynku? Istotną kwestią jest również efekt, który dzięki kamerom chcemy uzyskać. Należy sprecyzować, czy zależy nam tylko na podglądzie nagrywanego materiału, czy też zanotowaniu konkretnych szczegółów, jak rozpoznanie twarzy, numerów tablic rejestracyjnych czy nominałów banknotów. Warto określić też, czy mamy możliwość pociągnięcia okablowania, czy w grę wchodzą tylko kamery bezprzewodowe. Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania, z pewnością pomoże dobrać odpowiadający naszym potrzebom system monitoringu. Sieć sklepów ELTROX.PL oferuje szeroki wybór sprzętu, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego odbiorcę.

Prostszy, nie znaczy gorszy!

Monitoring analogowy

Tradycyjny system telewizji przemysłowej (CCTV) opiera się na kamerach analogowych, które za pomocą kabla koncentrycznego lub teleinformatycznego podłączone są do rejestratora. Ten z kolei należy podpiąć do telewizora lub monitora i już możemy podglądać rejestrowany materiał. Rejestrator musi wyposażony być w dysk twardy, aby automatycznie dokonywało się nagrywanie przekazu wideo z kamer. Prosty system analogowy doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach o niewielkim metrażu, jak np. mieszkanie, kiosk, sklepik, garaż. W sklepach eltrox.pl dostępne są różne modele kamer i rejestratorów. Można zakupić kamery kopułkowe (w szczególności gdy zależy nam na małych gabarytach i dyskrecji), tubowe (działające często jako „straszak”), obrotowe oraz kompaktowe. Do wyboru są kamery ze stałą lub regulowaną ogniskową obiektywu (w zależności od tego, jaki obszar chcemy monitorować), z różnym zasięgiem pracy w nocy, zależnym od ilości i jakości diod podczerwieni czy też kamery wandaloodporne, przystosowane do pracy w trudnych warunkach.

Podobnie wygląda sprawa z doborem rejestratora analogowego. Dostępne w naszych sklepach rejestratory posiadają wiele zaawansowanych funkcji nagrywania. Poza standardowym odtwarzaniem i archiwizacją materiału, można ustawić nagrywanie w oparciu o detekcję ruchu, czy też skonfigurować połączenie z routerem, co daje dostęp do wizji przez sieć internetową. W ofercie są również rejestratory hybrydowe, umożliwiające połączenie kamer analogowych z kamerami cyfrowymi. W praktyce oznacza to dołożenie kamer wysokiej rozdzielczości, zapewniających jakość HD w strategicznych lokalizacjach. Wielką zaletą analogowego systemu monitoringu jest możliwość łączenia kamer i rejestratorów różnych producentów, z gwarancją kompatybilności i sprawnego działania. Ponadto system CCTV nie wymaga wielkiego budżetu oraz jest w miarę prosty do samodzielnego montażu.


Nowatorstwo i postęp – system cyfrowy IP

Kamery IP to nowoczesne urządzenia działające pod protokołem internetowym. Podobnie jak w przypadku kamer analogowych, dostępne są w wersji kopłukowej, tubowej, obrotowej i kompaktowej. Analogicznie dobieramy kamerę z do pracy w określonych warunkach, z odpowiednim doświetleniem diod podczerwieni (zawsze można dokupić doświetlający reflektor) i regulacją ogniskowej obiektywu. Jednakże megapikselowe kamery cyfrowe dają najlepszą jakość obrazu, porównywalną do przeskoku technologicznego w telewizji (z obrazu standardowego do obrazu w rozdzielczości Full HD). Mogą posiadać wbudowane mikrofony, zapewniając jednocześnie system wideo i audio najwyższej klasy (kamery analogowe nie zapewniają niestety rejestracji głosu, lecz w tym wypadku można dokupić specjalne moduły audio). Dokładność i precyzja wizji jaką dają kamery IP jest w wielu wypadkach nieoceniona, toteż doskonale nadają się do obiektów o dużych powierzchniach, jak np. hale, fabryki, place budowy, parkingi. Ponadto często montowane są w domach, firmach, stacjach benzynowych czy budynkach użyteczności publicznej jak urząd czy szkoła. Systemy cyfrowe pozwalają na przesyłanie wizji na bardzo dalekie odległości, bez utraty jakości obrazu. Innowacyjność monitoringu IP wypiera powoli tradycyjny system CCTV, gdyż szczegółowość nagrywanego materiału ma nierzadko kluczowe znaczenie (np. gdy jest on nieodzownym dowodem w sprawie o kradzież czy przestępstwo). W przeciwieństwie do monitoringu analogowego, zaleca się łączenie kamer z rejestratorami jednego producenta. Tylko wtedy mamy gwarancję sprawnego działania i uruchomienia wielu zaawansowanych funkcji tego sprzętu. Decydując się na zakup systemu monitorowania IP musimy przeznaczyć nieco większy nakład pieniężny, jednak otrzymujemy dzięki temu sprzęt najwyższej jakości.

Brak okablowania – wariant bezprzewodowy

Monitoring IP

Kamery cyfrowe dostępne są również w wersji bezprzewodowej. To bardzo praktyczna opcja dla miejsc, w których nie ma możliwości okablowania . Wystarczy mieć dostęp do sieci WI-FI, połączyć urządzenie z routerem oraz odpowiednio skonfigurować. Odległość, na jaką chcemy przesłać sygnał dochodzi do kilkunastu metrów w terenie otwartym, zaś wewnątrz budynku zależy od grubości i rodzaju ścian. Za pomocą bezpłatnych aplikacji mamy zdalny podgląd na urządzeniach mobilnych, co jest niezwykle wygodne i przydatne. Nagrywanie odbywa się za pomocą karty micro SD. Rozwiązanie to szczególnie może sprawdzić się w monitorowaniu pokoju naszych dzieci (tzw.„elektroniczna” niania), poczekalni u lekarza lub po prostu posłużyć jako gadżet. Komputer, tablet czy smartphone to przecież sprzęt którym posługujemy się na co dzień, można więc wszystko na bieżąco kontrolować.

Duży wybór, wiele możliwości

Współczesny rynek technologiczny oferuje szeroki wybór kamer i rejestratorów. Standardem jest nagrywanie w oparciu o detekcję ruchu, współpraca z systemem alarmowym, podgląd on-line, pozwalający na obserwację i podsłuch nagrywanego obrazu z każdego miejsca na ziemi. Dzięki zainstalowaniu monitoringu możemy nagrywać i archiwizować materiał, który jest dla nas niezwykle cenny, bo dotyczy tego, co chcemy chronić. System monitoringu daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i kontroli otaczającej nas rzeczywistości. Podnosi życiowy komfort, oraz niezwykle jest wygodny i praktyczny.

 

PORADA INSTALATORA: W przypadku monitoringu cyfrowego wielką zaletą jest fakt, iż można bezprzewodowo przesłać sygnał na odległość nawet do 15 km. Wystarczy zakupić odpowiednie urządzenie – Ubiquiti Nanostation Loco M5 (warunkiem jest posiadanie nadajnika i odbiornika, urządzenia muszą „widzieć się”) i gotowe! Niewielkim kosztem zyskujemy duże możliwości.

ELTROX.PLskutecznie rozwiążemy Twoje problemy! Najwyższy już czas zapewnić sobie i swoim bliskim najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Przygotowała: Megi

0 comments on “Krótki poradnik o tym, jak zapewnić poczucie bezpieczeństwaAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *