external-alarm-273435_960_720[1]

Zabezpiecz się na dobre, czyli jak dobrać system alarmowy

Za oknami zima w pełni, warto zatem skorzystać z jej uroków. To najlepszy okres na wyjazd do kurortów narciarskich, z dala od codziennej bieganiny i zgiełku. Niestety to nie tylko piękny czas zimowych wojaży ale również moment, w którym zwiększa się aktywność włamywaczy.

Czasy, w których jedynym zabezpieczeniem naszego domu byli sąsiedzi, już dawno minęły. Dziś każdy z nas pragnie intymności i komfortu w obrębie domowego ogniska. Staramy się żyć w zgodzie z otaczającymi nas ludźmi, jednak nie zawsze możemy udostępniać im informacje o tym gdzie przebywamy i co robimy. Dlatego aby zyskać pełne poczucia bezpieczeństwa dla siebie i bliskich, warto zaopatrzyć się w system alarmowy. Zamontować go można nie tylko w nowym budownictwie, ale również w starszych budynkach, blokach czy kamienicach. Współczesny rynek oferuje wiele możliwości, warto jednak pamiętać, aby dobrać system odpowiadający naszym potrzebom i możliwościom.

Jak dokonać wyboru systemu alarmowego?

System alarmowy najlepiej zamontować podczas budowy domu lub remontu dotychczasowego obiektu. Opcja przewodowa wymaga przeciągnięcia kabli w ścianach, a co za tym idzie, trzeba wykuć otwory. W wykończonych pomieszczeniach może być to problemowe, jednak wtedy można skorzystać z systemów bezprzewodowych. Są one nieco droższe, ale zapewniają takie samo bezpieczeństwo.

Skuteczny system alarmowy, to taki, który:

– zadziała podczas zagrożenia i uaktywni powiadomienia użytkowników o wykrytym włamaniu

– nie będzie wywoływał fałszywego alarmu przez zły dobór elementów elektronicznych, ich uszkodzenie oraz zakłócenia pochodzące z zewnątrz obiektu chronionego

– będzie prosty i bezproblemowy w użytkowaniu

Jakie elementy powinien zawierać bezpieczny system?

Każdy system alarmowy składa się z kilku podstawowych elementów które muszą być ze sobą zintegrowane, aby działał on poprawnie oraz powiadamiał o wykryciu zagrożenia. Takimi elementami są:

Centrala alarmowa – serce naszego alarmu odpowiadające za analizę zbieranych danych oraz wykonywanie zaprogramowanych poleceń.

Manipulator – służy do załączania i wyłączania czuwania, umożliwia sterowanie centralą jak i urządzeniami do niej podłączonymi.

Czujki alarmowe – jest to rozbudowany dział urządzeń wykrywających zagrożenia w otoczeniu. Znajdują się w nim czujki pracujące w różnych trybach, wykrywające różne zagrożenia podporządkowane danej specyfice urządzenia. Czujki dzielimy na:

– czujki ruchu PIR (Passive Infra Red) – powiadamiają centralę alarmową o pojawieniu się w obszarze nadzorowanym przez nie poruszających się i emitujących ciepło obiektów

czujki ruchu dualne – pod tym stwierdzeniem rozumie się każdą czujkę, która wykorzystuje dwa różne rodzaje detekcji. Dzięki takiemu rozwiązaniu, uzyskuje się większą skuteczność w działaniu oraz eliminacje potencjalnych fałszywych alarmów

– czujki ochrony obwodowej – wszystkie czujki mające za zadanie wykrycie wtargnięcia na teren chroniony, popularnie nazywane czujkami pierwszej linii obrony.

czujki dymu – czujki mające odpowiednio wcześnie wykryć dym, którego źródłem może być rozwijający się pożar

– czujki magnetyczne (kontaktrony) – składają się z dwóch części, tj. magnesu i kontaktronu. Ich działanie jest proste i opiera się na zasadzie pozostawania kontaktronu w polu magnetycznym wytwarzanym przez magnes, co jest odpowiednio odbierane przez centrale alarmową. Są to małe i niepozorne czujniki, montowane przeważnie w drzwiach i oknach, jednak ich działanie w całym systemie jest dość ważne, ponieważ znajdują się na pierwszej linii wejścia do obiektu

– czujki zbicia szyby – mają one na celu wykrycie charakterystycznego dźwięku towarzyszącego zbiciu szyby. Przeważnie są to czujki mikrofonowe działające na wysoką częstotliwość zbijanej szyby

– czujki gazu – czujka której celem jest wykrywania niewielkich ilości gazów stanowiących różnego typu zagrożenia

smoke-315874_960_720[1]

Sygnalizatory dźwiękowe i świetlne – służą do informowania otoczenia i użytkownika o niepowołanym wtargnięciu na teren chroniony przez system alarmowy. Mogą one także informować właściciela o zagrożeniach pożarowych, gazowych oraz o wycieku wody. Dzielimy je na zewnętrzne i wewnętrzne.

Moduły komunikacji i powiadamiania – służą do zdalnego powiadamiania wszystkich zainteresowanych daną sytuacją w obiekcie, jak również do zdalnej komunikacji między użytkownikiem a centralą alarmową. Niektóre z nich posiadają możliwość zdalnej konfiguracji ustawień systemu alarmowego.

Akcesoria a więc różne drobiazgi (jak np. akumulator, obudowa na centralę, kable połączeniowe) które również są bardzo potrzebne.

Jaki alarm wybrać, aby nie żałować?

Podczas wyboru systemu alarmowego należy zwrócić szczególną uwagę na to, czego potrzebujemy i oczekujemy. Podstawowym, niedrogim oraz najczęściej stosowanym elementem w systemie alarmowym są czujniki podczerwieni PIR. Można stosować je praktycznie wszędzie, jedynym wyjątkiem są pomieszczenia w których dochodzi do nagłej zmiany temperatury, jak np. garaże, kuchnie, kotłownie itp.

Współczesne możliwości techniczne pozwalają na zastosowanie systemów alarmowych zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych. Większość osób wybiera jednak systemy przewodowe, przede wszystkim ze względu na korzystną cenę oraz brak potrzeby późniejszej obsługi np. wymiany baterii, co w niektórych sytuacjach może być uciążliwe.

Warto również się zastanowić nad tym, czy nie zastosować czujek magnetycznych potocznie nazywanych kontaktronami. Stosuje się je w oknach i drzwiach, dzięki czemu włamywacz może zostać wykryty za raz przy próbie sforsowania wejścia. Tego typu czujniki są bardzo dyskretne, przede wszystkim ze względu na niewielkie rozmiary. Dostępne są też modele wkręcane w futryny.

Największym problemem dla systemów alarmowych są mieszkające z nami zwierzęce pupile. Jeśli zostają w domu podczas naszej nieobecności, należy zastosować czujniki ruchu z ochroną zwierzęcą. Taki czujnik należy dobrać do wagi zwierzątka. Jednak ze względu na montaż, zostawiają pomiędzy podłogą a wysokością ustawienia pole, w którym wykrywanie czujnika nie działa. Niestety pozwala to włamywaczowi przejść na posesję czołgając się po ziemi. Dlatego w tym wypadku najlepiej użyć dodatkowo wspomnianych już kontaktronów.

Nowoczesne instalacje alarmowe pozwalają na zaprojektowanie ciekawych, a zarazem rozbudowanych systemów, dzięki czemu możemy połączyć je z systemem monitoringu. Takie rozwiązanie pozwala, aby nasz system alarmowy został powiązany z systemem monitorowania firmy ochroniarskiej. W ten sposób jeśli tylko zostanie wykryte zagrożenie i nie zostanie przez nas ono odwołane, na miejsce zdarzenia przyjedzie patrol, aby sprawdzić co się dzieje w obiekcie. Kolejnym bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zarządzanie prostą automatyką domową, jak np. o zasłanianie rolet, otwieranie bramy, zapalanie oświetlenia czy też sterowanie sprzętem elektrycznym w domu. Dzięki tym funkcjom system pozwala na wiele ciekawych konfiguracji.

System alarmowy to zbiór skomplikowanych urządzeń, dlatego warto zadbać o to, aby zainstalował go w naszych domach tylko wykwalifikowany instalator. Dzięki temu możemy być pewni, że zapewni nam bezpieczeństwo. Samodzielne zamontowanie urządzeń może przynieść niestety odwrotny skutek do zamierzonego. Istnieje możliwość, iż wywoływać będą fałszywe alarmy, które mogą okazać się bardzo kosztowne, szczególnie gdy podłączeni jesteśmy do stacji monitorujących firm ochroniarskich. Oddajmy zatem to co dla nas najważniejsze w dobre ręce.

electric-1080584_960_720[1]

Na podsumowanie

Współczesny rynek oferuje szeroką gamę produktów, zróżnicowanych cenowo. Jednakże jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych domów, koszty nie powinny grać decydującej roli. Priorytetem powinna być ochrona naszych bliskich i mienia, przed grasującymi wokół przestępcami. System alarmowy powinien nam ją zapewnić. Coraz większą popularnością cieszą się systemy bezprzewodowe. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że czujniki wyłapujące złodziei cały czas współpracują z centralą, warto wybrać urządzenia przewodowe. Pozostają one cały czas w kontakcie, dzięki czemu nie ma opcji, by nas zawiodły. Aby system alarmowy sprawnie działał, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach. Pierwszą z nich, jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji, aby była dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb oraz obiektu, w którym będzie pracował. Drugim warunkiem jest odpowiedni dobór urządzeń do systemu, aby sprawnie pracowały w odpowiednich warunkach. Kolejnym ważnym elementem jest ich odpowiednie połączenie oraz zaprogramowanie. Liczy się również niezawodność sprzętu, dlatego korzystajmy tylko ze sprawdzonych producentów, nie kupujmy tanich chińskich podróbek, gdyż nie spełniają swoich podstawowych zadań. Ostatnim, lecz jednocześnie najważniejszym elementem całej układanki, jest człowiek. Tylko dzięki jego rozwadze system będzie sprawnie działał.

I pamiętajmy! Według statystyk w 90% przypadkach widok sygnalizatora zamontowanego na zewnątrz obiektu, w widocznym miejscu, odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Przygotował:

mgr inż. Damian Wojtysek

Specjalista do spraw technicznych systemów zabezpieczeń osób i mienia

0 comments on “Zabezpiecz się na dobre, czyli jak dobrać system alarmowyAdd yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *